10 PÕHJUST ÕHUNIISUTI KASUTAMISEKS

Kuiv õhk tekib tavaliselt ventileeritud siseruumides kütteperioodil. Külm õhk ei suuda endas hoida sama palju niiskust (veeauru) kui soe õhk ning seetõttu soojade siseruumide suhteline õhuniiskus ventilatsiooni tõttu langeb. Õhu kuivust saab vähendada riiete ja käterätikute ruumis kuivatamisega, kuid pikema ajaliselt seda võimalust tavaliselt ei kasutata.

Tulemusena langeb külma ilmaga suhteline õhuniiskus toas/kontoris alla 30%.

Suhteline õhuniiskus määrab ära kuivamise/aurustumise kiiruse. Mida kuivem on õhk, seda kiiremini toimub kuivamine/aurustumine.

Kuna inimene koosneb üle 50% veest, siis oleme ka meie mõjutatud intensiivsemast kuivamisest.

Keskmiseks suhteliseks õhuniiskuseks loetakse vahemikku 40-60%. Talvel on Eestis sobilik siseruumide suhteline niiskus vahemikus 25-45% ja suvel 30-70%

Õhuniisuteid kasutatakse köetud ja ventileeritud siseruumide õhukuivuse vähendamiseks.

 

  1. PÜSIGE TERVENA

Külmematel kuudel tuleb kuivuse tõttu taluda vahel naha, limaskestade ja silmade kuivamist, kurgu valulikkust ning teinekord ka nina veritsemist.

Meie limaskestad vajavad niiskust immuunsuse hoidmiseks. Piisava õhuniiskuse olemasolul kaitsevad limaskestad meid viirusekandjate eest. Kui õhuniiskus ei ole piisav, lisab see koormust meie immuunsüsteemile ja võib põhjustada haigestumist. Samuti püsivad mitmed viirused kuivas ruumis kauem elujõulisena kui kõrgema õhuniiskusega keskkonnas.

 

  1. RAHULIKUM UNI

Siseruumide kuivus võib põhjustada ka rahutut und. Liiga madal õhuniiskuse tase paneb keha suurema pinge alla kui kõrgema õhuniiskusega keskkond. Kui õhk on piisvalt niiske, saab keha paremini lõõgastuda. Kuiva õhu suhtes on tavaliselt kõige tundlikumad imikud ja väikelapsed. Suurem õhuniiskus leevendab ka köha ja ninakinnisuse sümptomeid.

  1. HINGAKE VABAMALT

Mitmed allergiate all kannatajad märkavad tolmu (ja õietolmu) hulga kasvu just talve lõpus ning kevadel. Ebapiisavalt niisutatud siseruumide õhk võimaldab tolmuosakestel rohkem lenduda. Niiskemas õhus kleepuvad tolmuosakesed kergemini kokku ning langevad põrandale või pindadele.

  1. VÄHEM NORSKAMIST

Kõigil on vaja piisavalt und, et püsida tervena. Teie toakaaslase, partneri või naaberi norskamine võib see Teie und tugevalt häirida. Norskamine võib intensiivistuda või olla põhjustatud ka külmetusest. Kinnine nina või valus kurk võib raskendada hingamist. Õhuniiskuse tõstmine võib aidata ninakinnisuse ja köha vastu ning parandada une kvaliteeti.

  1. NÄE SELGEMINI

Talvisel ajal on sügelevad, kipitavad või kleepuvad üks märk liiga madalast õhuniiskusest. Kui silmade pind muutub kuivaks, tekitab see üsna ebameeldiva tunde. Pikas perspektiivis võib liiga vähene niiskus silma kahjustada. Sageli on kuivale õhule veel tundlikumad kontaktläätsedega silmad.

  1. TERVEM NAHK

Meie nahk armastab piisavat õhuniiskust. Lisaks sobilikele kosmeetikatoodetele, on naha tervisele vajalik ka õhuniiskus. Kui veedame pikki perioode keskkonnas, kus õhuniiskus on väga madal, muutub ka meie nahk kuivaks ning võib äärmuslikel juhtudel hakata sügelema.

  1. TERVEMAD TOATAIMED

Muld on hea materjal vee kogumiseks/säilitamiseks. Kui siseruumide suhteline õhuniiskus on liiga madal, kuivab vesi kiiremini välja ka toataimede mullast. Selle tulemusel võivad taimed jääda veepuudusesse.

  1. PEHMEM SISEKLIIMA PUITMÖÖBLILE, -PÕRANDALE JA MAALIDELE

Kui ruumide õhuniiskus on madal, “kuivab” niiskus välja ka mööblist, seintest ja põrandast. Selle tulemusena võivad tekkida puitmaterjalile praod. Kui ruumi õhuniiskus on väga madal, võivad kahjustuda ka maalid ja teised puitesemed.

 

  1. PAREM MUUSIKARIISTADE SÄILIMINE

Sarnaselt parketi ja puitmööbliga on liigne kuivamise oht olemas ka muusikainstrumentide puhul. Klaverid, kitarrid ja viiulid on kõikuva ruuminiiskuse osas tundlikud. Õhuniisutid aitavad muusikariistadel paremini hääles püsida ning äärmuslikes tingimuste tõttu mitte praguneda.

  1. VÄHEM STAATILIST ELEKTRIT

Mida rohkem on õhus niiskust, seda vähem võib õhku tekkida staatilist elektrit. Õhuniisutamisega saab seetõttu vähendada staatilisest elektrist põhjustatud juuste lendumist, ebameeldivaid elektrilööke ning sünteetiliste riiete laetud olekut.

 

Vaata õhuniisuteid siit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga